Paeonia Mlokosewitschii

Pivoňka Mlokosevičova

Pivoňka Mlokosevičova je rostlina výjimečné krásy. Naší pozornost přitahuje po celý rok.

Již v únoru raší růžovočervenými pupeny. Jako jedna z nejranějších botanických pivoněk je zajímavá ještě před květem, celá rostlina je narůžovělá a jemně sametová.

Rozkvétá již koncem dubna začátkem května krásnými jasně žlutými květy, plnými zlatavých tyčinek.

Popis rostliny

Na jedné rostlině rozkvétá až 30 květů o průměru 8-14 cm. Voní po citronu a hřebíčku.

Kompaktní vzrůst 50-70 cm a sametový výraz rostliny, teple žluté květy, jemné sivé oválné listy působí neobyčejně krásným dojmem. Je považována za jednu z nepůvabnějších bylinných pivoněk.

V létě jsou listy ojíněné sivou voskovou vrstvičkou a na podzim je působivá barevnými semeníky.

Pochází z Kavkazu, kde roste na skalnatých svazích a ve světlinách listnatých lesů. Je zapsaná v červené knize ohrožených druhů Gruzie.

Pěstitelé jí oceňují pro své výjimečné vlastnosti, ke kterým patří žlutá barva květů, kompaktní růst, půdní nenáročnost, silná mrazuvzdornost je vytrvalá a skromná na vláhu. Dobře snáší slunce i polostín, patří na skalky, malé zahrádky, květinové záhony, divoké zahrady, lesní zahrady a parky, hodí se řídkého lesa, do trvalkových záhonů i do přírodních partií.

Pivoňky množíme semenem, které sbíráme z našich 300 ks matečných rostlin. Po šesti letech od výsevu a neustálé pěstební péče jsou rostliny připravené k prodeji.

Cena šestileté pivoňky je 800,- Kč.

Výsadbu pivoněk umožňujeme po celou dobu vegetace od dubna do října. Rostliny pěstujeme v 2–3 litrových kontejnerech a při jemném zacházení přesazování nezaznamenají.

Pěstování a prodej pivoňky Mlokosevičovi